Category: Historia

  • Odtwarzanie ANG-3001

    Odtwarzanie ANG-3001

    W tym wpisie wrzucimy trochę fotek i słów kilka z czynności zmierzających do odtworzenia projektu płytki ANG-3001, terminala tekstowo-graficznego dla komputera Bosman 8.

  • BOSMAN 8 na żywo

    BOSMAN 8 na żywo

    Zupełnie niedawno pisaliśmy o polskim komputerze Bosman 8 i o tym, że szansa na zdobycie realnego egzemplarza jest obecnie dość niska. No ale mamy to, jest sprawny i dość kompletny i za chwile wszystko pokażemy.

  • BBSy i wczesne sieciowanie

    BBSy i wczesne sieciowanie

    “Nie ma czegoś takiego jak chmura, jest tylko czyjś komputer”, powiadają. Ale zanim wrzucaliśmy i ściągaliśmy rzeczy z chmury, niektórzy posiadający komputer porozumiewali się ze sobą i wymieniali plikami wykorzystując klasyczne linie telefoniczne i modemy.

  • Rzecz o nośnikach: ROMy i EPROMy

    Rzecz o nośnikach: ROMy i EPROMy

    ROM to skrót od Read-Only Memory, czyli pamięć tylko do odczytu. Zapisane na nich informacje nie znikały po odłączeniu zasilania i mogły być wielokrotnie odczytywane.

  • BOSMAN 8

    BOSMAN 8

    Pracownia w Pałacu Młodzieży była wyposażona w komputery BOSMAN 8. Pierwsze wrażenie było dość szokujące – polskiej produkcji komputer wyposażony był w klawiaturę z pancernej, proszkowo malowanej blachy…

  • Odnaleziony Kaiser PL

    Odnaleziony Kaiser PL

    Dziś dzielimy się z Wami odnalezioną kopią spolszczonej gry Kaiser. Przez kilka ostatnich lat wydawało się, że wersja ta zaginęła, ale jednak nie, oto ona.

  • Rzecz o nośnikach: dalekopisy i taśmy perforowane

    Rzecz o nośnikach: dalekopisy i taśmy perforowane

    W poprzednim odcinku zrobiliśmy podejście do wytłumaczenia w kilku zdaniach co to są rozkazy mikroprocesora, jak składają się na program komputerowy i jak – bit po bicie, za pomocą przełączników – wprowadzano je do pamięci pierwszych domowych komputerów. Na dłuższą metę jednakże tak pracować się nie dało, proces był żmudny i łatwo było się pomylić.…

  • Rzecz o nośnikach: kartka i przełączniki

    Rzecz o nośnikach: kartka i przełączniki

    Chciałem napisać artykuł, co to są te nośniki i po co, ale wyszedł tak długi, że zanim skończyłem go pisać, to sam odpadłem po drodze. Więc będzie w kawałkach. Dziś część pierwsza, o tym jak wprowadzano dane do pierwszych komputerów domowych, tych raczej nie spotykanych w Polsce.