Axilox splash screen

Axilox

Czasem rozmawiam z ludźmi związanymi z Atari, i okazuje się, że często dzielimy zamiłowanie do gier logicznych. Gdy zaczynamy wymieniać, które gry lubimy to okazuje się, że dużo ludzi nie kojarzy lub nie grało w Axilox.

Jest to gra logiczna wydana przez Mirage Software w 1993 roku i napisana przez członków grupy Opacus Chiroptera. Gra jest przeznaczona dla dwóch graczy, ale jednego z nich może zastąpić komputer.

Rozgrywka odbywa się na planszy o 64 polach (matryca 8×8), pokrytych kafelkami. Każde kafelek ma na sobie numer od 1 do 9 i może być on ciemny lub jasny.

Gracze na zmianę wskazują pola planszy. Gracz pierwszy zaczyna i może wybrać jedno pole, ale tylko w pierwszym rzędzie od góry. Następnie gracz drugi może wybrać kafelek tylko w kolumnie, w której gracz pierwszy wybrał swój kafelek. Gdy ruch wraca do gracza pierwszego może on wybrać kolejny kafelek w rzędzie, w którym znajdował się kafelek wybrany przez gracz drugiego, i tak dalej.

Po wybraniu kafelka, zostaje on usunięty z planszy. Jeśli cyfra na kafelku była jasna to do punktów gracza jest dodawana liczba z usuniętego kafelka. Jeśli była ciemna, liczba ta jest odejmowana od punktów gracza. Możliwe jest uzyskanie ujemnej ilości punktów.

Gra kończy się, gdy cała plansza zostanie wyczyszczona lub gdy któryś z graczy nie może wykonać ruchu. Gracz z wyższym wynikiem w tym momencie, wygrywa.

Podczas usuwania kolejnych kafelków odsłaniany jest obrazek, który zmienia się co dwa poziomy. Wszystkich poziomów jest 10. W wypadku gry na dwóch graczy niekomputerowych, rozgrywka kończy się po jednym zwycięstwie któregoś z nich.

Kupiłem tą grę zaraz po jej premierze i grywam w nią parę razy do roku, ale przyznam się szczerze, że nie udało mi się nigdy wygrać 10 razy z rzędu. Z tego co pamiętam, udało mi się dojść do siódmego lub ósmego poziomu, ale nigdy nie pobiłem tej gry. Jakkolwiek sporo zależy od rozłożenia wartości kafelków na planszy, bo to jest losowe za każdym razem, należy wspomnieć, że algorytm gracza komputerowego jest bardzo dobrze napisany. Komputer potrafi zaskoczyć czasem swoimi posunięciami i na przykład zamiast wybrać jasny kafelek, wybiera ciemny w rzędzie, w którym już nie ma żadnych innych, kończąc tym samym rundę.

Jeśli jesteś zwolennikiem gier logicznych to zdecydowanie polecam Axilox.


Posted

in

, ,

by

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *