Rally Speedway

Rally Speedway to gra wyścigowa z widokiem z góry wydana w 1983 na ośmiobitowe Atari, oraz w 1985 na Commodore C64. Jest to gra, która szczególnie zapadła mi w pamięć, z bardzo prostego względu: była to pierwsza gra w jaką grałem po zakupieniu własnego Atari. Była zawarta jako jedna z 4 gier na pirackim kartridżu, który dostałem ze swoim 800XL.

Najbardziej unikalną cechą tej gry jest fizyka samej rozgrywki. W zasadzie samochód sam przyspiesza, a zadaniem gracza jest takie używanie kierownicy (joystick lewo – prawo) oraz hamulca (przycisk fire), aby utrzymać pojazd na trasie, jednocześnie pokonując ją w jak najkrótszym czasie. Samochód może wpaść w poślizg podczas skręcania, można też nim driftować na zakrętach jeśli osiągniemy odpowiednią prędkość, Wokół trasy rosną krzaki i drzewa oraz są zabudowania (domy z basenami, coś niesamowitego jak na naszą rzeczywistość lat 80tych i 90tych!), o które nasza wyścigówka może się efektowanie roztrzaskać. Na szczęście kierowca uchodzi z kolizji zawsze z życiem, czasem niestety musi ugasić płomienie, w których staje jeśli uderzymy w przeszkodę z dużą prędkością. Dla samego tego elementu warto zapoznać się z tą grą!

Dodatkowo trawa wokół trasy spowalnia nasz bolid, a kałuże wody / stawy powodują, że wpada on w poślizg.

Rally Speedway umożliwia grę na jednego lub dwóch graczy (jednocześnie). W trybie dwuosobowym obaj gracze również mają za zadanie pokonanie trasy w jak najszybszym czasie, jednak istnieje także mechanizm naliczania kar czasowych dla gracza, który zostaje w tyle, a jego przeciwnik wyjedzie poza krawędź ekranu.

Rally Speedway oferuje mnóstwo kombinacji konfiguracji samej rozgrywki. W menu głównym możemy zdefiniować rodzaj nawierzchni, na której odbywa się wyścig. Droga może być mokra, sucha lub oblodzona. Dodatkowo można ustalić maksymalną prędkość bolidu czy bolidów i szybkość przyspieszania. To znakomicie wpływa na możliwości efektownej i/lub efektywnej jazdy. Polecam poeksperymentować.

Włączenie opcji „only in a computer” powoduje wyłączenie kolizji z roślinnością i budynkami, co zmienia diametralnie zasady rozgrywki. Możemy wtedy wykonywać jeszcze efektowniejsze drifty, trzeba jednak uważać, żeby nie przesadzić ze skracaniem sobie drogi, bo okrążenie może nam zostać nie zaliczone przy przekraczaniu mety.

Gra oferuje także edytor tras, które można potem nagrać na dyskietkę lub kasetę.


Posted

in

,

by

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *